• Od instruktorów dla instruktorów od 2009 roku!

praca zima 2025

Featured

Jak możesz wykorzystać 3 ważne lekcje z książki Wewnętrzna Gra: Tenis, w pracy instruktora i codziennym życiu

trzy lekcje wewnetrzna gra

Nim przeczytasz ten artykuł to polecam Ci już teraz zaopatrzyć się w tę publikację. Warto ją dodać do obowiązkowej listy książek instruktora. W tekście podzielę się z Tobą moimi trzema ważnymi lekcjami z książki W. Timothy’ego Gallweya Wewnętrzna Gra: Tenis. To przemyślenia, które pojawiły się tuż po jej przeczytaniu i dojrzewały przez kolejne 2 miesiące.

To ma znaczenie dla Ciebie w procesie nauki bycia instruktorem, ale przede wszystkim dla Twojego Ucznia, w jego procesie zdobywania nowych umiejętności, na Twoim szkoleniu.

I Zaakceptuj proces nauki

To znaczy zaakceptuj stan, który jest obecnie i daj sobie szansę na jego poprawę. Jeżeli się czegoś uczysz to taki proces musi trwać. To naturalna kolej rzeczy. Jeżeli chcesz wykonać ruch od razu tak jak robią to najlepsi, to jest to niemożliwe.

Na pierwszej lekcji (czegokolwiek) nie będziesz lepszy od osób, które tę czynność wykonują latami. To tak jak z dzieckiem, nie będzie biegać jeżeli nie nauczy się chodzić.

Gdy coś Ci nie wychodzi, nie oceniaj siebie - jestem taki, jestem słaby. Po prostu powiedz sobie, że jeszcze tego nie potrafisz. Jeszcze nie teraz. Jak będziesz konsekwentny i przejdziesz odpowiednią drogę - tutaj nasza rola instruktorów, żeby ta droga była odpowiednio dopasowana do ucznia - to będziesz jeszcze lepszy w tym co robisz. Czy najlepszy? Tego nigdy nie wiadomo. Z dużym prawdopodobieństwem będziesz lepszy niż na początku, gdy zaczynałeś.

II Skupienie umysłu

Jak pisze autor „Umysł w stanie doskonałej koncentracji wybiera tylko te elementy z danej sytuacji, które są mu absolutnie niezbędne.” Podkreśla, że pełne skupienie nie oznacza, że tylko myślisz o danej czynności. Powinieneś się nią prawdziwie zainteresować, „poczuć się całkowicie pochłoniętym”. Nie będziesz w stanie wczuć się w ruch, gdy cały czas myślisz, jak się poruszać.

Jesteś tylko tu i teraz.

Jak pisze Timothy Gallwey „zwykle marnujesz część swojej energii, przebywając w iluzorycznym świecie przeszłości lub przyszłości, która przesłania obraz tego, co dzieje się w danym momencie”. Mnich Ajahm Brahm mówi, że „patyk jest ciężki, gdy go niesiesz”. Wyrzuć to, co jest Ci niepotrzebne i skup się na tu i teraz.

 

Ćwiczenie

Ćwiczenie na koncentrację, które regularnie wykonuję. Trwa 10 min. Mam zamknięte oczy, a na uszach słuchawki z neutralną muzyką na przykład taka: kliknij.

W myślach odliczam od 100 do 0. Każdą liczbę sobie wyobrażam. Gdy pojawi się w mojej głowie jakakolwiek inna myśl, odpłynę w innym kierunku, to zaczynam od początku. Od 100 w dół.

To ćwiczenie powtarzam przed pracą, która wymaga skupienia lub kreatywności. Ćwiczenie nie jest łatwe i czasem jest mi trudno przebić się poniżej 90.

Sprawdź i napisz w komentarzu jak Ci poszło. A może też masz sprawdzone sposoby na poprawę koncentracji - podziel się.

 

III Wizualizacja

Wyobraź sobie ruch, który wykonujesz. Wyobraź sobie efekty, których się spodziewasz. Zamknij oczy, wyjdź ze swojego ciała i popatrz na siebie z boku. Zobacz siebie jak wykonujesz daną czynność, tak jak byś chciał ją wykonać. Potem wejdź ponownie w swoje ciało i wyobraź sobie siebie jak wykonujesz dany ruch. Zobacz to i poczuj.

Autor wyróżnia 4 kroki nauki według wewnętrznej gry:

  1. Obserwuj i nigdy nie oceniaj – obserwuj swoje ciało, jego ustawienie, obserwuj ruch i to co czujesz, gdy go wykonujesz.
  2. Wizualizuj to co chcesz zrobić - zamknij oczy wyobraź sobie ruch, który wykonujesz i jaki ma być efekt.
  3. Poddaj się temu, co robisz – zaufaj sobie.
  4. Obserwuj spokojnie i nie oceniaj. Obserwuj swoje ciało w czasie ruchu. Doświadczaj zachodzący proces. Nie oceniaj tego co robisz. Staraj się wykonać dany ruch najlepiej jak potrafisz na dany moment.

 

 

 

STOP

Dziękuję, że czytasz ten tekst. Po skończeniu tego artykułu wróć w to miejsce i zapoznaj się z moim projektem Nawyki Skutecznego Szkoleniowca.

Nawyki Skutecznego Szkoleniowca <<< kliknij

 


To ma znaczenie dla Ciebie jako instruktora

Instruktor, trener widzi więcej… widzi cały proces nauki. Potrafi ocenić, w którym miejscu znajduje się podopieczny i tak dopasować kolejne elementy szkolenia, aby wprowadzane zmiany przyniosły zamierzony efekt. Dobierając kolejne wyzwania uwzględnij zdolności psychomotoryczne podopiecznego, jego zmęczenie, czy poziom skupienia. 

Zwróć uwagę ucznia na to, co czuje - tak, aby sam zauważył to, co się dzieje w jego ciele, w czasie wykonywanego ruchu. Zgodnie z zasadą "ja to zauważyłem (poczułem)", myśl która pojawiła się w głowie ucznia, jest jego i jest prawdziwa. Wówczas uczeń lepiej zapamięta Twój przekaz.

Skup się na tym, aby uczeń powtórzył ruch najlepiej jak potrafi na dany moment. Nie powinieneś oczekiwać doskonałości już od pierwszych zajęć, Lecz przede wszystkim pracować nad zwiększeniem świadomości ruchu.

Podstawowe przesłanie książki Wewnętrzna Gra: Tenis, to skupienie się na momencie, w którym żyjesz. Jak mówi Autor to podstawa robienia czegokolwiek jak należy. 

Podsumowując przytoczę cytat, który wyjątkowo utkwił mi w głowie: 

"Wewnętrzna równowaga rozwija się wtedy, gdy uczysz się akceptować to, czego nie możesz kontrolować oraz przejmujesz kontrolę nad tym, co od ciebie faktycznie zależy."

W. Timothy Gallwey

 

Dopisz swój e-mail do newslettera na dole strony. Poinformuję Cię o: 

  • nowych artykułach na blogu
  • polecanych ofertach pracy
  • i raczej nic więcej :)

Dołącz do bazy instruktorów - tutaj! 

 

Autor:

szymon mCześć, nazywam się Szymon Słoma, od 2010 roku prowadzę Bazę Instruktorów. Pomagam instruktorom znaleźć wymarzoną pracę, a właścicielom firm odpowiednich pracowników. Jestem instruktorem kilku dyscyplin, coachem przygotowującym się do akredytacji ICF oraz autorem 4 książek: 27 dobrych praktykZostań Mistrzem NarciarstwaNauka WindsurfinguNordic Walking - Jak Chodzic.

Kontakt i współpraca: cochingwruchu.pl